Translate

środa, 19 listopada 2014

AmigaOS 4.0 - jak zainstalować na piecu :)

Stwierdziłem, że nie będę czekał do czasu aż będzie dostępny AmigaOS 4.1 FE z opisem instalacji na WinUAE. System na klasyczne Amigi posiadam w wersji 4.0, ale myślę, że jest to wystarczające aby pokazać krok po kroku procedurę postępowania.

Zakładam też, że każdy umie pobrać i zainstalować stabilne WinUAE ze strony autora. Poza zakładam, że posiadamy AmigaForever, które zawiera sobie potrzebne nam pliki (czyli ROM 3.1 oraz dyskietkę z Workbench 3.1).
Jest juz dostępna książka na temat emulacji AmigaOS 4.1 pod MS Windows, OS X i Linux.

Krok pierwszy - kompletacja

Po zainstalowaniu WinUAE, ściagamy betę WinUAE, rozpakowujemy archiwum i podmieniamy plik  winuae.exe w Program Files/WinUAE na ten z archiwum. Ja dodatkowo zrobiłem sobie backup stabilnej wersji. Na zrzutach ekranu mój eksplorator Windows jest troszkę inny, gdyż używam WinUAE pod Cross Over pod Mac. Lecz wszelakie ścieżki są takie jak powinny być pod Windows.


Do pełni szczęscia musimy pobrać plugin QEMU i skopiować go do katalogu plugins.
Teraz potrzebujemy poszukać w wyszukiwarce potrzebnych nam plików (Picasso IV rom. i CyberStorm PPC rom), po czym umieścić je w odpowiednich katalogach.
Krok drugi - Konfiguracja WinUAE

Z zakładki Quickstart wybieramy emulację Amigi 4000
I przystępujemy do konfiguracji poszczególnych opcji. Na początek wybieramy CPU: 68060 oraz PPC.
W zakładce RAM musimy ustawić karte Cyberstorm PPC oraz maksymalną pamięć Fast - 128 MB. Autokonfiguracja pamięci Fast Z2 musi być wyłączona!
Przechodzimy do opcji ROM, gdzie wybieramy plik rom w wersji 3.1 oraz rom dla karty Cyberstorm (44.71).

W Expansions wybieramy kartę gfx: Piccasso IV oraz kartę sieciową z opcją Open Ports. Opcja uaescsi.device musi być wyłączona!

Krok trzeci - dyski

Tworzymy plik plikopartycję (np. 2 GB) poprzez funkcję Create, o takich parametrach:
Następnie, wybieramy naszą plikopartycję, typ kontrolera na IDE 0 oraz klikamy Enable RDB mode

Potrzebujemy też napędu CD, gdzie ustawiamy kontroler na IDE 1 oraz wybieramy plik iso lub napęd w którym jest płyta z instalką OS4. Musimy też zaznaczyć automatyczne mountowanie CD (tymczasowo).
Oraz dyskietki:
DF1: to dyskietka startowa z Workebnch 3.1 (!), a DF0: to pusta dyskietka stworzona przez funkcję Create..., która posłuży do otrzymania dyskietki startującej instalację OS 4.0.
Teraz możemy sobie zapisać naszą konfigurację.

Korok czwarty - Tworzenie dyskietki startowej dla OS4

Startujemy nasz emulator i od razu naciskamy dwa klawisze myszki. Odpali się Early Startup i z Boot Menu, wybieramy stację dyskietek DF1 (czyli Workbench 3.1), z której to wystartujemy system 3.1.
Wybieramy z płyty z systemem 4.0 ikonę Make Bootfloppy.
Dyskietka zostanie stworzona w stacji DF0 (dlatego też w konfiguracji wybraliśmy pustą
dyskietkę dla DF0).
Zamykamy WinUAE, odpalamy je raz jeszcze: z zakładki dyskietek usuwamy DF1, zostaje tylko dyskietka startowa dla OS4 w DF0.

Dodatkowo z opcji napędów i dysku odznaczamy auto montowanie płyt CD (czyli wszystkie opcje muszą być odznaczone).

Zapisujemy konfigurację, możemy instalować system w wersji czwartej. :)

Krok piąty - Instalacja OS 4.0

Statrujemy naszą emulację, czekamy parę sekund, kilka błysków ekranu i powinniśmy otrzymać coś takiego:
Po kliknięciu Proceed i odczekaniu chwil kilku konfigurujemy język, klawiaturę itd.
Dla nas najistotniejsza jest właściwa instalacja systemu, czyli klikamy AmigaOS4-Installation, którego ikona znajduje się na pulpicie Workbench.
Pokazuje sie okno instalora, gdzie klikamy kolejne "Nexty", przy okazji potwierdzając, że mamy Amigę 4000.
Kiedy dojdziemy do opcji uruchumienia Media Toolbox, wybieramy właśnie ją i konfigurujemy nasz dysk za pomocą scsi.device.
Instalujemy dysk (opcja Install)
Tworzymy partycję
Zamykamy Media Toolbox i potwierdzamy restart "komputera"

Ponownie wybieramy preferencje klawiatury, języka itd. Formatujemy nasz dysk (QuickFormat)
W końcu odpalamy instalator raz jeszcze celem właściwej instalacji systemu na dysku. Pozostaje nam wybranie dysku (DH0), Picasso IV, monitora, odznaczenie cybppc.device, potem trzy razy klikamy "Next" i system zacznie się instalować.

Po jakiś 10-20 minutach następuje wielki finisz, po którym zamykamy WinUAE.

Ponownie odpalamy WinUAE, usuwamy/wysuwamy dysk CD oraz dyskietkę, zapisujemy konfigurację i klikamy Start! Oto efekt:

I to na tyle. :) Pozostaje jeszcze skonfigurowanie sieci, ale to następnym razem, bo już wymiękam.

Podsumowanie

Jak widać instalacja AmigaOS4 pod WinUAE nie jest super łatwa, choć pewnie w przyszłości będzie lepiej. Miejmy nadzieję, że pojawi się np. AmigaForever z dedykowanym systemem, lub coś na kształt AmiKIT, gdzie wszystko byłoby praktycznie out of box. Na razie jest tak, że po przebrnięciu przez ten lekko zawiły proces można się cieszyć "OS4 na piecu". :) A ja nie mogę doczekać się finalnego systemu za 30 jurandów, celem posiadania go zawsze pod ręką na moim Macbook Air. :)

9 komentarzy:

 1. Łopatologicznie i konkretnie! Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę że udało Ci się założyć partycję bezpośrednio z poziomu AmigaOS 4.0. Mi pod AmigaOS 4.1 FE beta, taka sztuka się nie udała. Na blogu Epsilona gdzie jest podobny artek, też opisywana jest metoda instalacji partycji za pomocą HDToolBoxa z AmigaOS 3.x, a nie bezpośrednio z poziomu AmigaOS 4.1. No ale widać że się da (przynajmniej pod AmigaOS 4.0).

  Dodam tylko że w przypadku AmigaOS 4.1 nie trzeba pakietu Amiga Forever by mieć legalne ROMy Amigi klasycznej, wszystko jest w systemie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wojox (Voyox PPA)
  Dzięki Radzik za konkretną robotę. Przyszedł mi dziś ładnie zapakowany AOS4.1FE i dzięki twej podpowiedzi udało się prawie wszystko.Jedyny problem to tworzenie dyskietki (w WinUAE za nic nie mogłem odhaczyć opcji zabezpieczenia przed zapisem), poradziłem sobie, obraz był dostępny na płycie z systemem. Sprawdzę róznicę jak pójdzie na Core2DuoE6850@3GHz i na oryginalnym MACu G5 2x 2,5GHz.... Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 4. Wkrótce planuję opis instalacji OS4.1FE pod WinUAE oraz małą szkółkę z użytkowania systemu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Było by super gdyby te ustawienia działały na każdym WinUAE.U mnie problem polega na tym,(odznaczenie auto montowania płyt CD),w rezultacie otrzymuje komunikat
  "PPC native OS booted with UAE boot ROM active. UAE exspansion are not hardware emulated and are not PPC conpatible.(UAE HD controller, uaescsi.device, uaeserial,bsdsocket and so on)".Bez auto montowania uruchamia się z dyskietki, mogę zainstalować system lecz nie mogę ukończyć instalacji dodatkowego oprogramowania.Po restarcie cały czas przypisany cd: jako główny system, po wyjęciu cd nie mam dostępu do dodatkowego oprogramowania.I tak w koło Macieja.Pozdrawiam nie zrzeszony cichy amigowiec

  OdpowiedzUsuń
 6. Da się ustawić wyższe rozdzielczości ekranu niż te proponowane przez winuae?

  OdpowiedzUsuń
 7. Rozdzielczości są ograniczone emulacja karty Picasso IV, która ma 4 MB pamięci graficznej, więc za dużo się nie da z tego wyciągnąć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy po za EAB jest jakieś miejsce w sieci gdzie można znaleźć rom ppc ? Bo jeszcze mnie nie poje... żeby kupować kawałek złomu za 2K żeby poemulować amigę z OS 4.0 a jednak chciałbym się pobawić nim. Chętnie bym go kupił jednak bez romu nie ma to sensu. Jak ktoś może pomóc to na defleppard@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. Od wczoraj jest dostępne Amiga Forever 2016. Za 30€ od razu zawiera w sobie ROMy CyberStorm PPC i Picassi IV oraz jest przygotowane wsparcie dla emulacji AmigaOS 4.1.

  OdpowiedzUsuń