Translate

niedziela, 2 listopada 2014

Icaros Desktop 2.0 - Instalacja

Z dniem wydania wersji Icaros Desktop 2.0 postanowiłem go zainstalować na wirtualnej maszynie. Cel był jedne, poznać system bliżej, a z racji, że cała koncepcja wersji drugiej wygląda sympatycznie przystąpiłem do działań. :)
Do tego celu użyłem VirtualBox na Mac, stworzyłem wirtualną maszynę z dyskiem 4 GB, 768 MB pamięci i 128 MB dla karty graficznej. Odpalałem system też na mniejszej ilości pamięci i nie ma z tym żadnych problemów, system jest bardzo lekki i na Macbook Air 2012 (i5 1.7 GHz) z 4GB ramu chodzi bardzo ładnie.


Krok 1

Parę słów odnośnie "jak zacząć", czyli szybka konfiguracja. Po ściągnięciu archiwum DVD Icaros, wydobyciu z niego pliku iso: icaros-pc-i386.iso, dodajemy go do Virtual Box oraz tworzymy dysk na system:


Ja posiadam jeszcze jeden dysk - Transfer, ale o tym później.

Startujemy wirtualną maszynę i następnie wybieramy opcję VESA 1024x768 (lub mniejszą):


Po wystartowaniu z pliku iso, klikamy InstallAROS i w sumie jest z górki, ja wybrałem opcje użycia wolnej przestrzeni i systemu plików SFS:


Po resecie wirtualnej maszyny (i kliknięciu ponownie InstallAROS) wybieramy opcję: "użyj partycję AROS" do instalacji:


Następnie wybieramy takie opcje:
Wybieramy język polski i kodowanie ISO2 (to ważne aby mieć polskie fonty - dzięki dla deadwooda za pomoc na forum ppa.pl):


Po paru komunikatach (które klikamy "Next":), wybieramy opcję pełnej instalacji:


Potem, wybieramy klawiaturę: Polska, odłączamy plik iso z maszyny wirtualnej i ją restartujemy. Przy starcie wybieramy tak jak poprzednio VESA 1024x768. Następnie jesteśmy poproszeni o pierwszą konfigurację systemu:


Te kroki właściwie to tylko kliknięcie potwierdzeń: języka, rozdzielczości czy karty muzycznej.

Krok 2

Druga części konfiguracji, jaką przeprowadziłem to integracja AmigaForever, czyli emulacja 68k. Dodajemy do maszyny wirtualnej plik iso AmigaForever i wybieramy Integrate Amiga Forever (z docka na dole ekranu):


Po skopiowaniu plików i po moich eksperymentach polecam następujące ustawienia (Preset Loader):Tryb Windowed Layer wydaj się najszybszy i najwygodniejszy. Programy 68k będą się odpalały na emulowanym Workbench 3.x w oknie. Jest to jak wspomniałem najszybszy tryb, choć na moim Macu i tak jest bardzo powolny. Poza tym najłatwiej jest "skakać" pomiędzy programami, gdyż nie wymaga to przełączania ekranów (u mnie działa tylko kombinacja Ctrl+Alt+J).

Następnie uruchamiami z docka Workbench:


W emulowanym środowisku 68k wybrałem rozdzielczość 800x600x32:


Po wyborze roździelczości należy raz jeszcze klinąć Workbench i otrzymujemy system 68k w oknie JANUS-UAE:


Program 68k, uruchamiamy poprzez kliknięcie prawym klawiszem myszki na jego ikonce w Icaros Desktop i wybraniu opcji WB Run (obrazek powyżej). Efekt jest taki:


Krok 3

Teraz jeszcze parę słów o polskich znakach:

Z AROS:System musimy uruchomić program FTManager, w którym wybieramy kodowanie ISO2, nastepnie klikamy wybraną czcionkę, w jej nazwie dopisujemy PL i klikamy Install:


Po instalacji fonta, pozostaje wybrać w AROS:Prefs/Font naszą czcionkę:


Oraz podmienić ją w preferencjach Zune (ten sam katalog), w zakładce Okna. Natomiast w zakładce Grupy, usuwamy nazwę aktualnej czcionki.Po tej wstępnej konfiguracji, możemy zacząć próby z AROSem. ;)

Krok 4

Jeszcze jedno, na początku wspomniałem o dodatkowym wirtualnym dysku TRANSFER. Stworzyłem go do przenoszenia danych pomiędzy systemami, gdyż pod MacOS (a zapewne i pod Windows) da się podmountować go za pomocą programu: Paragon VMDK Mounter (darmowy). Podłączony dysk sformatowałem pod Mac w systemie plików FAT.


I to właściwie wszystko. To dopiero początki, mam nadzieję, że ogarnę AROS trochę bardziej. Jak na razie mogę powiedzieć, łatwo nie jest.

6 komentarzy:

 1. Thanks for this useful guide. I linked it from www.icarosdesktop.org. Kind regards

  p.bes

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam
  Mam mały problem. Chciałem wykonać procedurę dodania amiga forever, jednakże po podmontowaniu obrazu ISO z tymże w VMWare, pod arosem mam ikonkę CD2:Bad i nie wiem co dalej zrobić żeby to wrzucić.
  Podobny problem mam z zamontowaniem pod arosem pendrive'a USB. Montuję go w vmware, ale Aros już go nie widzi.
  Może Pan coś podpowiedzieć jak to ugryźć

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmm... Podejrzewam, że to kwestia ustawień VMWare, ale ja używam VirtualBoxa, więc nie bardzo wiem co trzeba tam poprzestawiać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Radzik - serdeczne dzięki za poradnik :) Niestety, z oryginalnej dokumentacji nie wszystko było jasne w kwestii ustawień czcionek oraz mapy klawiatury :)

  OdpowiedzUsuń
 5. 35 yr old Account Coordinator Werner Marlor, hailing from Swan Lake enjoys watching movies like Chimes at Midnight (Campanadas a medianoche) and Macrame. Took a trip to Archaeological Site of Cyrene and drives a 3500 Club Coupe. Idz do tej stronie

  OdpowiedzUsuń