Translate

środa, 21 stycznia 2015

AmigaOS 4.1 Final Edition - WinUAE/A4000 PPC

Skoro już wiemy jak zaemulować Amige 1200 PPC i postawic na niej najnowszy AmigaOS, czas zająć się Amigą 4000. Tu sytuacja wygląda bardzo podobnie, jednak jest drobna różnica: musimy mieć ROM 3.1 dla owej Amigi. Pomocny jest pakiet AmigaForever w wersji min. Plus. Warto poświęcić te parę złotych, gdyż emulowana A4000 działa szybciej niż A1200. Na pewno wpływa na to też karta Picasso IV, która działa w trybie Zorro 3 oraz dysk jako SCSI (a nie IDE).
Niestety tak jak w poprzednim opisie musimy podeprzeć się AmigaOS 3.1 do stworzenia dysku. Jeśli zrobimy to tylko pod najnowszym systemem, emulator nie będzie wstanie wystartować z partycji. Przypomnę, że podczas emulacji systemu w wersji 4.0 nie było tego problemu.

Konfiguracja dysku


Odbywa się to praktycznie tak samo jak podczas przygotowania dysku do emulacji A1200radzikpl.blogspot.de/2015/01/amigaos-41-final-edition-winuaea1200-ppc.html. Różnica jest taka, że dodajemy system plików SFS. Tak więc konfiguracja A1200+4MB Fast w zakładce dysków wygląda tak:

Pierwszy dysk WB31 to kopia katalogu z płyty z systemem 4.1, drugi dysk (IDE0) to nasz pliko-partycja dla A4000, a trzeci CD, to dodana jako katalog płyta z AmigaOS 4.1FE.
Po naciśnięciu Start konfigurujemy dysk, identycznie jak przy emulacji A1200: czyli instalujemy dysk: Change Drive Type, dodajemy partycję.

SmartFilesystem (SFS) znajduje się na płycie CD, dodajemy go przez Add/Update...:

Konfiguracja partycji:

Teraz tylko restart emulacji, przytrzymanie dwóch klawiszy myszki i wybranie startu z dysku z Workbench 3.1:

Formatujemy...

Konfiguracja A4000 PPC


Tu właściwie jest podobnie jak w opisie dla systemu w wersji 4.0 (również musimy mieć ROMy dla karty Picasso IV jaki i PPC). Z tą różnicą, że podepniemy nasz dysk jako SCSI (płytę z OS 4.1 dodajemy jako IDE0 tryb pracy Zorro 3 ustawimy na Real. Na początek najlepiej sobie wybrać prekonfigurowane ustawienie A4000 z CyberStrom PPC z Quickstart w WinUAE.

Instalujemy AmigaOS 4.1 Final Edition


Tutaj też nie ma niespodzianek. Dodajemy właściwie tylko wczytywanie sterownika SCSI, cała reszt opiera się na klikaniu Next. Ponad to instalacja przebiega dużo szybciej niż w przypadku A1200. Oczywiście dysku już nie formatujemy, tylko potwierdzamy domyślny wybór partycji.

Mamy więc już zainstalowany system dla A4000. Proponuję zrobić sobie kopię bezpieczeństwa naszej pliko-partycji, gdyż następnym razem zajmiemy się konfiguracją sieci oraz instalacją dodatków Extras z płyty CD (i nie tylko).

4 komentarze:

 1. Udało mi się zmusić emulator do pracy z 8mb pamięci Chip.Mimo że system zgłaszał błąd,następnie komunikat winuae system się sam restartuje i uruchamia się normalnie.Po tej operacji zyskujemy niewiele więcej pamięci ale to wszystko to i tak tyko zabawa,bo na dzień dzisiejszy,brak obsługi dodatkowego rozszerzenia.
  nie zrzeszony cichy amigowiec. A tu zrzut mich ustawień
  [IMG]http://i60.tinypic.com/xbsq0.jpg[/IMG]

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepraszam tu jest ten zrzut http://images.tinypic.pl/i/00622/skgz1litbpf7.jpg
  nie zrzeszony cichy amigowiec

  OdpowiedzUsuń
 3. Próbowałeś może z pamięcią na Z3? W prawdziwej Amidze działa to jako SWAP, może pod emulatorem też by się dało to wykorzystać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Troszkę kombinowałem z pamięcią i przy takich ustawieniach sysinfo odczytał dodatkową pamięć ale jaki to ma wpływ na system to nie wiem.Dawno Amigą się nie bawiłem za dużo zwiech,(być może problem leży w zasilaniu) i już troszkę zapomniałem co do czego. A tutaj zrzuty
   http://images.tinypic.pl/i/00623/2uby02jitew5.jpg
   http://images.tinypic.pl/i/00623/u2fetw3kdmus.jpg

   nie zrzeszony cichy amigowiec

   Usuń