Translate

czwartek, 26 lutego 2015

Krashan - zbiórka pytań

W drugiej połowie marca, będę mail przyjemność gościć jednego z najlepszych amigowych programistów - Krashan.

Tak więc zapraszamy do zadawania pytań, zastrzegając, że nie wszystkie mogą zostać wykorzystane. Komentarze proszę opatrzyć podpisem w postaci ksywki czy czegoś takiego.
Rozmowa będzie głównie nastawiona na programowanie, ale na pewnie będziemy wchodzili na tematy MorphOS, gdyż Krashan jest dość mocno zaangażowany w jego rozwój. 

10 komentarzy:

 1. 1. Przegladarka Odyssey od kilkunastu miesiecy stoi w miejscu. Czy cokolwiek Ci wiadomo na temat przyszlosci rozwoju tego programu przez Faba?

  2. Czytajac Twoje komentarze, chocby pod newsem o zakupie ImageFX przez A-EON, mozna dojsc do wniosku, ze wznawianie rozwoju starego oprogramowania oceniasz jednoznacznie negatywnie. Czy zatem przyznajesz ze rozwijajac DiguBoostera rowniez uczestniczysz w procederze, cytuje "strzyzenia owiec"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety na razie nie zanosi sie na zmiany odnosnie rozwoju Odyssey. Fab tymczasowo nie ma czasu. Oczywiscie z nowymi Morphosami bedzie dostarczane OWB z poprawkami bezpieczenstwa (czyli kompilowanymi z nowymi wersjami openssla). Rownoczesnie pewne prace nad Odyssey (nad jego systemem budowania) prowadza programisci Arosa, ale niestety glowna czesc czyli merge kodu z ostatnim webkitem jest na razie nie ruszana.

   Usuń
 2. Amigi klasyczne - Zbudowałeś Prometeusza, czy bazując na tym doświadczeniu nie zastanawiałeś się nad innymi projektami sprzętowymi dla klasyka?
  W dzisiejszych czasach na fali retro do Amigi klasycznej sprzedaje się każda nowość - może jakaś karta dźwiękowa, do zestawu z DigiBoosterem? :)

  Wszystkie Amigi - Bardzo sobie cenię Twoje artykuły o programowaniu, np cykl o MUI. Czy nie chciałbys zebrac tego wszystkiego i opublikowac materiału w formie ksiązkowej?
  Nie wymagałoby to takiego nakładu pracy jak całkiem nowa pozycja, a ewentualny sukces sprzedazowy mógłby zachęcic Cię do napisania zupełnie nowego, drugiego tomu.
  Może udałoby się dogadać z Adamem Zalepą - jego cykl jest całkiem przyjemnie wydany :)

  MorphOS - jak wygląda sytuacja prawna systemu? kto jest włascicielem źródeł, znaków graficznych, kto zarządza finansami?
  Kto wytycza kierunki rozwoju? Czy jest możliwa sytuacja, że "widzimisię" pojedynczej osoby może zakończyc rozwój systemu?

  OdpowiedzUsuń
 3. Skad wzięła się Twoja ksywka?

  OdpowiedzUsuń
 4. DigiBooster 3 to kawał świetnej roboty, Raggae jest genialnym rozwinięciem genialnej i unikalnej cechy amigowych systemów - datatypów. Generalnie wszystko co wychodzi z uruchomionego przez Ciebie kompilatora nadaje się do oprawienia w ramkę i podziwiania. :) Nic więc dziwnego, że chcielibyśmy żeby było tego jeszcze więcej. I stąd moje pytanie:

  Czy oprócz DigiBoostera3 planujesz zająć się jeszcze jakimś dużym projektem dla ami-systemów? Jeżeli tak to czy możesz powiedzieć co to będzie? Jeżeli nie możesz to może powiesz z jakiej dziedziny? Jeżeli i tego nie możesz to może powiesz czy jest to związane z dźwiękiem czy nie? Jeżeli tego też nie możesz powiedzieć to może powiesz kiedy będziesz mógł powiedzieć? :)

  Pozdrawiam,
  MDW

  OdpowiedzUsuń
 5. Pisząc nowego DigiBoostera chciałeś stworzyć wersje dla wszystkich odgałęzień amigowej filozofii. Mamy więc wersje dla: MorphOS, AmigaOS4, AmigaOS3. Nie ma jednak wersji dla AROSa. Możesz powiedzieć z jakiego powodu? Jakie braki AROSa spowodowały, że zdecydowałeś się na rezygnację z tej wersji? Słuchając ostatnich dwóch odcinków podcastu AmiWigilia można było odnieść wrażenie, że jeżeli jakikolwiek amigowy system ma jakąkolwiek przyszłość to jest nim właśnie AROS. A informacje od ludzi próbujących go używać wskazują raczej na to, że nie bardzo da się go teraz używać.

  Pozdrawiam powtórnie,
  MDW

  OdpowiedzUsuń
 6. 1. Tak sobie czytam komentarze pod ostatnim newsem na Morphos.pl
  http://morphos.pl/momosirc-2-3/

  Polska jest uważana za mocny ośrodek użytkowników tego systemu. Dlaczego jest tak słabo?

  2. Gdybyś mógł cofnąć czas to za co byś się nie brał a jaki projekt inny byś podjął?

  3. Wiele razy czytałem o tym jaki system Amigi był genialny. Jak przychodzi do konkretów to jakoś nikt nie potrafi tego rozwinąć, poza wspominkami jak to kiedyś do epoki Windows 95 nie było lepszego (przykłady z formatowaniem dyskietki i multitaskingiem i t.p.).
  Co konkretnie jest w systemie Amigi fajnego "od środka"? Jak działa w porównaniu z Windows czy linuksami (chodzi mi o "techniczne" sprawy a nie żarciki typu "nie wiesza się" lub "zajmuje mniej miejsca na dysku")?


  Adam Mierzwa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 4. Czy uważasz że jest sens wpuszczać nowe pokolenie, pokazywać im Amigę i możliwość kontynuacji - czy też może to powinno pozostać hobby dla tych którzy kiedyś ją mieli?

   5. Zawsze pogardliwie patrzyłem na wynalazki typu Raspberry, ale nie da się nie zauważyć 5 mln sprzedanych egzemplarzy (pobicie ZX Spectrum). Tylko taniość i masowość nie przekonałyby mnie do tego, ale ostatnio zainteresował mnie ODROID-C1 - 1 GB RAM, 4-rdzeniowy procesor 1,5 GHz. Wciąż słabe, ale to już zaczyna wyglądać interesująco za 35 dolców, zwłaszcza w zestawieniu ze "świeżynkami" typu SAM 460 CR.
   Czy warto pchać się w ARM? Czy to może być przyszłość, czy też może stać się tak jak z PPC - kolejna ślepa uliczka?


   Adam Mierzwa

   Usuń
 7. Jesteś raczej umysłem ścisłym i mam wrażenie, że nie lubisz fantazjować. Ale może mógłbyś zrobić mały wyjątek i spróbował się zabawić w coś w rodzaju ami-wróżki? Czy mógłbyś powiedzieć jak widzisz całą tę naszą ami-społeczność za 5 i za 10 lat? Będziesz nadal jej częścią? Potrafiłbyś zupełnie odciąć się od ami-świata? Społeczność się zwiększy, zmniejszy czy może zupełnie zniknie? Na jakim etapie rozwoju będą: MorphOS, AmigaOS4 i AROS? A może ich rozwój się zatrzyma?

  OdpowiedzUsuń
 8. Co w systemach amigowych powoduje, ze korzystasz z nich czesciej niz z innych?

  OdpowiedzUsuń