Translate

środa, 27 maja 2020

CoffinOS - emulacja na FS-UAE

Wielu z was zapewne nieraz spoglądało na CoffinOS, zwany też ApolloOS. Jest to preinstalowany system AmigaOS w wersji 3.9 stworzony specjalnie dla użytkowników kart Vampire. Czy oby na pewno?

Wbrew pozorom instalacja CoffinOS na emulatorze jest dość prosta. Do tego celu użyłem emulatora FS-UAE. Sam system pobieramy poprzez plik torrent dostępny na stornie ApolloOS.


Po rozpakowaniu archiwum kopiujemy plik coffin_r56_32GB.img do Hard Drives w dokumentach programu FS-UAE.


Po uruchomieniu FS-UAE Launcher, konfigurujemy emulację jako Amigi 1200.


Z sekcji odpowiedzialnej za stacje dysków, do Media Swap List dodajemy dyskietkę instalacyjną AmigaOS 3.1. Co ważne, nie wkładamy jej do napędu DF0. Przyda się ona później.


Tak jak oryginalny AmigaOS 3.1, zakładam też że posiadacie Kickstart 3.1 dla komputera Amiga 1200 w pliku rom. Tu też definiujemy 2 MB Chip, 128 MB Fast Ram na Zorro III oraz 64 MB jako rozmiar pamięci karty graficznej.


W zakładce Expansions konfigurujemy kartę graficzną na UAEGFX Zorrro III oraz włączamy UAE bsdsocket.library (dostęp do sieci).


W przedostatniej sekcji należy wybrać CPU na 68040-NOMMU, włączyć emulację procesora JIT (to daje naprawdę porządne przyspieszenie emulowanej Amigi) oraz podać prędkość pracy stacji dysków na Turbo.


Po kliknięciu Start, po krótkiej chwili przywita nas okno konfiguracji klawiatury w AmigaOS. Zostawiamy standardowe ustawienia albo dobieramy to co nam pasuje.


Kolejne okno zapyta się o preferowany język. Postępujemy jak poprzednio.


Trzeci komunikat informuje o możliwości skonfigurowania karty sieciowej. W przypadku emulacji nie ma takiej potrzeby, a więc klikamy No.


Czwarte zapytanie dotyczy się preferowanego "upiększenia" Workbencha. Sugerowany jest VisualPrefs zamiast bardziej kompleksowego AfaOS. Zgadzamy się z sugestią.


Po chwili wczytuje się blat AmigaOS. Z racji, że system uruchomił się w 4 kolorach, w rozdzielczości PAL (bez karty graficznej), z górnego menu wybieramy Settings / Preferences / Screenmode.


W oknie konfiguracji wyświetlacza, dopieramy parametry jakie chcemy uzyskać np. w stosunku do natywnej rozdzielczości posiadanego wyświetlacza. Może to być np. UAE:1280x720x32bit. Wybór można przetestować (Test), po czym zapisać.


Poprzez klawisz F12 dostajemy się do menu FS-UAE z którego resetujemy Amigę aby w pełni cieszyć się wprowadzonymi ustawieniami.


Blat Workbench po uruchomieniu prezentuje się schludnie oraz uzyskujemy dostęp do dolnego launchera.


W ShowConfig (katalog Tools), zauważyć można, że emulowane FPU nie jest widoczne. Ten problem potwierdzają też inne programy np. MysticView czy LightWave (dostępne na partycji Programs).


W tym momencie możemy włożyć (menu FS-UAE, klawisz F12) do stacji dyskietek DF0 dysk instalacyjny AmigaOS 3.1.


Używając DOpus (czwarta ikona od lewej z dolnego launchera) kopiujemy bibliotekę 68040.library z DF0:Libs do DH0:Libs. Jednocześnie zmieniamy nazwę 68040.disabled na np. 68040.disabled___.


Po tym zabiegu (i ewentualnym restarcie) można bez problemu oglądać obrazki za pomocą MysticView (wystarczy tylko dwuklik na ikonie pliku).


Wykorzystując IBrowse (pierwsza ikona z dolnego launchera) pobieramy z Aminet archiwum Riva-0.54.lha.


Po jego rozpakowaniu kopiujemy wersję m68k jako Riva do katalogu DH0:Utilities. Wersję oryginalną (dla procesorów Vampire, czyli 68080) usuwamy lub zmieniamy nazwę.


Od tego momentu będziemy mogli oglądać filmy w formacie mpeg.


Jeśli chcemy skorzystać z emulacji komputerów Apple 68k, należy w AmigaDOS wprowadzić komendę PrepareEmul A1200. Nastąpi restart AmigaOS.


Wybierając trzecią ikonę od prawej z dolnego paska, uruchomimy ShapeShifter, który da nam do wybory start systemu MacOS 7.5.5 lub nowszego MacOS 8.1. Niezależnie od tego co wybierzemy, należy skonfigurować wyświetlacz "Maca" na np. 640x480x32bit. Dobrze sprawdza się ustawienie Refesh Rate na 3 oraz zaptaszkowanie Refresh always.


Po kliknięciu Start uruchomi się wybrany MacOS.


Kolejną rzeczą, która jest pod emulacją wadliwa to praca WHDLoad. Problemem jest skrypt WHDLoad-PostDisk. Powoduje on restart systemu po uruchomieniu gry (oraz Guru Meditation).


Zmieniamy jego nazwę w DH0:S na WHDLoad-PostDisk__.


Od tego momentu uruchomienie gry przez świetnie skonfigurowanie iGame (szósta ikona od prawej z dolnego launchera) umożliwia bezproblemowe odpalenie gry poprzez pakiet WHDLoad.


Jeśli interesuje was ScummVM, macie do wyboru dwie wersje - 1.5.0 oraz 1.8.1.


Oraz szeroki wybór gier.Jak widać CoffinOS jest naprawdę ciekawym systemem. Ma sporo dodatków, wszystko działa stabilnie i szybko. Jest też pomysłowo skonfigurowany. Wychodzi na to, że może być on alternatywą dla innych pakietów, takich jak: Classic Workbench czy AmiKit. Dodatkowo CoffinOS ma szeroki wybór oprogramowania użytkowego.

Jeśli nie przeszkadza wam angielski zapraszam do obejrzenia wersji video powyższego opisu.

2 komentarze: