Translate

niedziela, 9 listopada 2014

AmigaOS4 na WinUAE

Jakis czas temu postawiłem w celach czysto testowych AmigaOS4 na WinUAE. Była to bodaj beta 12 emulatora. Obecnie mamy już beta 23 i muszę przyznać, że jest dużo lepiej, czyli dużo szybciej i w sumie bez przekłamań grafiki. Na dodatek emuluje to wszystko pod Mac, czyli WinUAE jest zainstalowane przez CrossOver (wersja 14), czyli ulepszone Wine. Myślę, że pod Wine, WinUAE też będzie śmigać.

Dlaczego robię to tak na okrętkę? Próbowałem z FS-UAE (jest zrówno pod Mac, Linux i Windows), ale ten emulator mnie przerasta. Nie wiem jak na tym ludzie są wstanie postawić AmigaOS4, bo ja mam nawet problemy z poprawnym uruchomieniem AmiKIT, czy ClassicWB (czyli "gotowych" do użycia systemów linii OS3). Tak więc jak na razie z moich doświadczeń wynika, że WinUAE jest nie do pobicia. :)
Co do AmigaOS4 na emulatorze... Z racji, że mam wersję 4.0, to uruchomiłem czysty + IBrowse. Tak jak wspomniałem, emulacja jest dużo lepsza niż powiedzmy dwa miesiące temu. Naprawdę jest sporo szybciej (choć jeszcze "trochę" brakuje do pełni szczęścia), przekłamania grafiki zniknęły. Jeśli emulator będzie sie w takim tempie rozwijał, to myślę, że spokojnie w nastepnym roku będzie można mieć w końcu OS4 na laptopie. :) Sam czekam na wersję systemu Final Edition za nie całe 30 Euro, gdyż w połączeniu z WinUAE to "najtańsza Amiga świata", w dodatku "wstecznie kompatybilna". Rewelacja. :)
Proces instalacji chyba urósł już do legendarnych trudności, ale w rzeczywistości jest bardzo łatwy do ogarnięcia, oto filmik:


Źródło: http://aros-exec.org/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=8823&forum=4&post_id=91180#forumpost91180

Najtrudniejsza jest konfiguracja samego emulatora, ale to może następnym razem. :)

1 komentarz:

  1. 39 year old Web Designer III Danny Edmundson, hailing from Victoriaville enjoys watching movies like "Out of Towners, The" and Juggling. Took a trip to Mausoleum of Khoja Ahmed Yasawi and drives a Grand Prix. sprawdz

    OdpowiedzUsuń