Translate

poniedziałek, 1 grudnia 2014

Amiga Forever 2014 na Mac

W związku, że w minionych dnia była bardzo dobra promocja na pakiet Amiga Forever 2014 (wraz z C64 Forever) w edycji Plus (która posiada wszystko to co niezbędne, czyli ROMy, AmigaOS od 1.3 do 3.9), postanowiłem się zaktualizować. :) Z racji, że firma Cloanto ma lekko w d... użytkowników czegoś innego niż Windows zmuszony byłem użyć pakietu CorssOver pod Mac, aby "wypalić" sobie obraz ISO płyty. Zresztą dla użytkowników Windows, obraz ten też się przyda.
Ogólnie o pakiecie Amiga Forever 2014. Jest to gotowy emulator Amigi od 500 do 4000, wszystko opakowane w ładny Launcher. "Odpalcz" oferuje też parę gier (większości nie wartych uwagi), kilka niezłych dem, wspomniane systemy AmigaOS 1.3 do 3.9. Co ciekawe wersja AF2012 miała emulację systemu Walker (prototyp Amigi z lat 1996). Ponad to Launcher umożliwia wygodne zainstalowanie "zaawansowanego" AmigaOS 3.9 w postaci pakietu AmiKIT czy systemu amipodobnego - AROS jednym kliknięciem. Ogólnie rzecz biorąc dla początkujących jest to całkiem fajna rzecz. Jednak jeśli ktoś chce się pobawić poważnie w emulację Amigi, z całego pakietu AF 2014 polecam ROMy (przydatne do WinUAE, wspomnianego AmiKIT oraz WHDLoad) wraz z dyskietkami w formacie ADF systemu 3.1. Dlatego warto posiadać plik ISO, lub wypalić płytę (z której na pececie można odpalić emulację z pominięciem Windows) celem instalacji "preinstalowanych" systemów dla WinUAE.

Informacja: Pliki rom itd. znajdują się też w Moich dokumentach w użytkowniku publicznym (jakoś tak to jest pod Windows), ścieżka wygląda tak:

/drive_c/users/Public/Documents/Amiga Files/Shared 

Instalacja

Uruchamiamy CrossOver i z górnego menu belki wybieramy:


Teraz lecimy dalej z ustawieniami CrossOver. Ogólnie ten pakiet bazuje na WINE, więc myślę, że instalacji przy pomocy wyżej wspomnianego w Linux przebie bardzo podobnie. Na Linux oczywiście też jest CrossOver (z tego systemu został przepisany na Mac).


W nastepnej zakładce wybieramy nazwę dla naszej instalacji i Klikamy Install.


Po chwili powinien ukazać się nam instalator pakietu AF2014, tak jak na Windows (tu procedura jest taka sama jak dla obu systemów). Instalacja właściwie polega na podaniu licencji, wybraniu opcji instalacji (pozostajemy przy ustawinieach domyslnych) i klikaniu Next. :)


Na koniec instalacji odznaczamy start Amiga Forever i klikamy Koniec.

Pod Windows to już koniec, w moim przypadku pojawi się jeszcze okienko, w którym klikamy w trójkącik, rozwiaj on listę, z której wymuszamy zamknięcie pracy instalatora aplikacji (Windows).


Końcowy efekt po stronie CrossOver jest taki. Tutaj możemy uruchomić program itp.Po uruchumieniu AF2014, przystępujemy do stworzenia obrazu ISO


Standardow wszystko jest ustawione tak jak potrzeba, klikamy Build.


Po pracu minutach otrzymujemy nasz plik ISO.

Jak działa Amiga Forever pod Mac?

Dość wolno, dużo lepiej sprawuje się czyste WinUAE (również pod CrossOver). Są przekłamania grafiki np. wystartowanego Workbencha 3.x trzeba przełączyć na pełen ekran aby uzyskać obraz. Podobnie jest z demami czy grami. Możliwe jednak, że podmieniając pliki na te z WinUAE uzyskamy lepsze rezultaty.

Podsumowanie

Pakiet Amiga Forever (2014) w wersji Plus jest na pewno super opcją na legalne pozyskanie ROMów i systemu Amigi. Dla nowych użytkowników przydatną opcją jest Launcher, który umożliwia odpalenie gier czy dem, jednym kliknięciem.


Również zapoznanie się i wypróbowanie AmigaOS jak i jego ulepszonych preinstalowanych pakietów takich jak AmigaSYS, AmiKIT (czy nawet AROS) to świetny start dla poczatkujących. Śmiało można powiedzieć dla fana Amigi AF 2014 to taki must have. :) Jendak dla bardziej zawansowanych ludzi czyste WinUAE będzie wygodniejsze.

2 komentarze:

  1. Dzięki za pomoc. Zajmę się w wolnym czasie na moim Dual G5 i sprawdzę czy est naprawdę wolno..
    Pozdrówka Wojox..
    Czy ISO muszę wypalać Crossoverem ? Mam Titanium, Stuffit i inne podobne... :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Po pierwsze, CrossOver chodzi tylko na intelach, po drugie Amiga Forever też. Na pewno da sie pliki z AF wykorzystać pod Power Mac, ale przygotowanie pliku ISO to już gorzej...

    OdpowiedzUsuń