Translate

środa, 28 grudnia 2016

Podsumowanie roku 2016 oraz plany na rok 2017

Minął kolejny rok. Tak jak poprzednio, postanowiłem podsumować wydarzenia ze świata Amigi z  2016. Tym razem, było zdecydowanie mniej imprezowo - z punktu widzenia urodzin naszego komputera. Za to w 2017 będziemy mogli świętować 32 urodziny Amigi, w Niemczech w mieście Neuss. Bez wątpienia warto się tam pojawić.
Warto też dodać, iż świetne podsumowanie roku 2016 znajdziecie na blogu Adama Mierzwy. Polecam! Wracając do tematu, czym cechował się mijający rok? Sukcesami i porażkami oczywiście. Co więcej niektóre z nich dość ciężko jednoznacznie sklasyfikować, a do pewnych spraw mam mieszane odczucia. Jednak, oczywiście moim osobistym zdaniem, wybrałem pięć najciekawszych pozytywnych przedsięwzięć, jak i pięć projektów, których to forma nie do końca przybrała obiecane założenia. Nie zmienia to faktu, iż, w następnym roku, pewne tematy mogą ulec zmianie lub poprawie.

Sukces:

 • AmigaOne X5000 - nareszcie. Ponad 15 miesięcy opóźnienia, w końcu jednak można ten sprzęt kupić. Co prawda, nie wszędzie jest on dostępny, a system jest w wersji Pre-Release. Cena kształtuje się w okolicy 2300 Euro z podatkiem, za kompletny komputer.
  Sporo? Tak, ale sprzęt sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Może dlatego, że nie każdy sklep ma go w ofercie? Generalnie, jest to delikatnie mówiąc absurdalne. Nie zmienia faktu, że od niedawna posiadam X5000 i mimo wersji systemu AmigaOS 4.1 Final Edition Update #1 - Pre-Release komputer robi pozytywne wrażenie. 
  Uważam jednak, iż wersja finalna systemu powinna być dostępna najpóźniej w pierwszym kwartale 2017. Dodajmy do tego brak obsługi więcej niż jednego rdzenia oraz braku w sprzedaży komputera czterordzeniowego. Rok 2017 powinien być dla programistów AmigaOS punktem obowiązkowego dostarczenia brakujących rozwiązań. Inaczej w moich oczach, Hyperion Entertainment CVBA okaże się firmą, która nie potrafi realizować swoich obietnic czy planów.
AktualizacjaAmigaOS 4.1 Final Edition, Update 1 pojawił się 31 grudnia 2016. Jest to ta sama wersja systemu co Pre-Release (dla X5000) dla innych komputerów typu AmigaOne, Pegasos etc. Co więcej wersja Classic w końcu oferuje 1 GB pamięci RAM dla emulacji na Win-UAE (FS-UAE)!
 • Vampire 500 - w poprzednim roku dałem kredyt zaufania karcie Vampire II dla Amiga 600. Jak się okazuje całkiem słusznie. Tym razem nie będę aż tak pochlebny. Jednak wersja akceleratora FPGA dla Amigi 500 (czyli tej najpopularniejszej) oraz 2000 to jest to, co może mocno spopularyzować procesor 68080 (tak nazwali go sami jego twórcy). Kolejka zamówień jest bardzo długa. Cena która dochodzi do 300 Euro uważam, iż jest całkowicie akceptowalna. Dostajecie szybki procesor i niezłą kartę graficzną w jednym. Ceny, nowych, konkurencyjnych rozwiązań z maksymalnie procesorem 68030 nie są już tak atrakcyjne. Czy wam się to podoba, czy nie, FPGA dla Amigi klasycznej może być jednym z sensowniejszych rozwiązań. Oczywiście jeśli tylko, zaczną pracować wielcy nieobecni klasyczni amigowi programiści. :)
 • Warp3D NovaRadeonHD / A-EON - rok 2016 miał być rokiem klasyka. Fakt, pojawiło się kilka porządnych gier (np. Tanks Furry), ale kluczowe softwarowe rozwiązania miały miejsce po stronie Amigi nowej generacji (co mnie cieszy). Tak więc A-EON Technology Ltd wykonał kilka dobrych ruchów i zakupów, zabezpieczając tak kluczowe oprogramowanie dla AmigaOS jak RadeonHD i Warp3D. Czym byłoby NG bez obsługi nowoczesnych kart graficzny? Do tego wydano Enhancer Software, który jako dodatek do X5000 sprawdza się doskonale (niestety jako oddzielny produkt nie ma aż takiego sensu).

Ciekawostki:

 • phase 5 digital products - powrót legendy? Być może. Zapowiedzi są szumne, choć ostatnie działania PR firmy są co najmniej dyskusyjne. Jak na razie poza obrażaniem konkurencji i kilkoma zdjęciami firma nie pokazała nic. Mimo wszystko, warto dać im trochę czasu. Jak to się mówi, nazwa niby znaczenia nie ma, lecz jednak potrafi rozpalić wyobraźnię. Jeśli w 2017 zobaczymy nowe karty PowerPC to będzie naprawdę hit.
 • Commodore (individual Computers GmbH) - Jens robi dużo dobrego dla klasycznej Amigi. Oczywiście przy okazji zarabiając nie małe pieniądze na tym i owym. Gdyby nie konkurencja ze strony Apollo Team (Vampire) byłby monopolistą także w tym roku. Jednak tak się nie stało, a Amiga Reload mimo zeszłorocznych zapowiedzi, nie pojawiła się. Natomiast marketingowo firma individual Computers nabyła prawa do marki Commodore (przynajmniej w Niemczech). Tak więc, czy w 2017 roku zobaczymy tą jedyną, oryginalną Commodore Amiga? W dodatku opartą na świętym chipset (AGA) z jakże miłościwie panującym i przestarzałym AmigaOS 3.1? :)

Porażka:

 • Tabor A1222 - w tym roku poza ceną (około 400 Euro bez podatku za płytę)  i oficjalną informacją, iż Tabor startuje już do Workbench, nie dowiedzieliśmy się za wiele. Moim zdaniem jest to ogromny błąd ze strony zarówno Hyperion, który nie umie pracować pod presją czasu oraz niestety uwielbianego A-EON, który tej pierwszej firmy nie potrafi postawić do pionu (patrz AmigaOS 4.1 FE Pre-Release dla X5000). Co prawda ostatnimi miesiącami, Hyperion odkrył znaczenie PR i próbuje coś w tym kierunku działać. Aczkolwiek brak taniego sprzętu w tym roku jest sporym błędem. Czy pojawi się on w 2017 roku?
 • Apollo Team - FPGA bez FPU - już w Silver Core mieliśmy doczekać się funkcjonalnego FPU. Tymczasem, mamy (nadal) Gold Core 1 bez FPU! Co więcej, nadchodzący Gold Core 2 też tego nie oferuje. To jakiś żart jest? Miało być szybciej niż mityczne 060, tak faktycznie jest sporo wolniej... a gdzie to legendarne SAGA, w dodatku z kartą muzyczną? Ponad to, zbiorowa fascynacja Amigowców Vampire, a to, że Doom taki płynny, a to, że emulator Mac taki szybki... Naprawdę? Ja to już miałem na swojej Amidze z 68040 w latach dziewie-dziesiątych. Zaspaliście? Fakt jest jednak taki, że stosunek ceny do możliwości w przypadku Vampire 500 czy 600 wypada wręcz rewelacyjnie. Jednak bez obsługi FPU będzie to dużo słabsze rozwiązanie niż dowolna karta z 68060 (a może nawet 68040?).
 • MorphOS - X5000 jest już dostępna, a nowej wersji MOS (3.10) nie ma. Tyle było śmiania się z czerwonych, że nie potrafią oprogramować płyty. Jak widać niebiescy chyba mocni są tylko w gębie? Jestem jednak pewien, że prędzej czy później wersja MOS na X5000 się pojawi. MorphOS Team nie raz udowodnił, iż programować umie. Jednak jest pytanie ważniejsze, co z przyszłością tego systemu? Od ostatnich paru miesięcy nie widać ani postępów, ani informacji. Zespół ogłaszał już chęć migracji na AMD. Szczerze? Wątpię... Natomiast, jeśli w 2017 całe środowisko użytkowników, jak i programistów MorphOS nie ruszy swoich czterech liter, może to być początek końca tego rozwiązania.
 • Origyn Web Browser oraz LibreOffice - tak, przeglądarka i pakiet biurowy dla Amigi (nowej generacji). OWB  dla AmigaOS uległo lekkiej poprawie, fakt jest sporo lepiej niż było to rok temu. Oczywiście AROS dysponuje najlepszą wersją tego programu, lecz co z tego, skoro tego systemu praktycznie nikt nie używa (sonda o Amiga NG). Czy w 2017 w końcu pojawi się naprawdę konkretny update przeglądarki? Może pojawi się coś nowego? NetSurf? Chyba nie, albo przynajmniej nie teraz. Za dużo mu brakuje. Wersja 4 ma oferować nowe możliwości, lecz plany jej rozwoju nie są jasne. Mimo wszystko to jedyna aktywnie rozwijana przeglądarka na Amiga, nawet na tą klasyczną. Co do LibreOffice... Cóż jaki sens obecnie ma ten pakiet? Wersja dla AmigaOS rodzi się w ogromnych bólach. Jeśli nawet będzie ukończony, to będzie albo dwie albo trzy wersje za obecnym rozwiązaniem dla normalnych komputerów. Szkoda kasy i czasu. Po prostu jest za późno panowie.
 • Prisma Megamix Music Card - uczucia są mieszane. Po tak długim czasie, który potrzebował A-EON by doprowadzić projekt do końca, powinien być to pełen sukces? Nie jest. Czemu? Po ponad dwuletnim rozwoju, mimo mylnej nazwy, ten sprzęt z kartą muzyczną nie ma nic wspólnego. Sprzęt służy do dekodowania MP3... Ludzie przez tyle lat nie napisać sterowników AHI? Nawet tego nie skomentuje, jedynie co ratuje ten produkt to jego atrakcyjna cena.

Jaki będzie rok 2017?

Chyba najciekawsze wydarzenie, które ma mieć miejsce to 32 urodziny Amigi w Neuss, w Niemczech. Jeśli organizator stanie na wysokości zadania będzie to bardzo ciekawa impreza. Pytanie pozostaje czy główny sponsor, czyli firma A-EON też stanie na wysokości zadania i umożliwi zakup płyt lub  całych komputerów opartych na Tabor? Natomiast Apollo Team musi pokazać działające FPU. Vampire to świetna karta, szczególnie spory sukces wróżę wersji dla Amiga 500. Będzie tanio i szybko. W sumie, prawie koszernie. FPGA to przyszłość dla klasyka, jest mi sorry, ale tak właśnie jest. Nie bez powodu wymieniłem tu rozwiązania powiązane z AmigaOS 4 i FPGA. Obecnie wygląda to tak, iż kolejna amigowa potęga - MorphOS jest w kompletnej rozsypce. Dla nich rok 2017 może być rozstrzygający. Natomiast Hyperion powinien w końcu zakończyć linię 4.1 systemu, wydając stabilną wersję dla X5000 i Tabor. Panowie to jest minimum na 2017, na 4.2 i obsługę wielu rdzeni macie jeszcze trochę czasu. :)

Amiga Podcast - plany na kolejny rok.

Jakie plany ma Amiga Podcast? Jak już wiecie wszedłem w tematykę amigową na YouTube. Tak więc w Nowym Roku będzie tego więcej. Oczywiście tradycyjnie z Adamem Zalepą. Ponad to w tym roku odpaliłem Patronite, jestem pozytywnie zaskoczony waszym wsparciem. Dlatego też postanowiłem przywrócić pytania od słuchaczy do gości. Jednak ten przywilej dostępny jest tylko dla Patronów. Niestety, ale za wsparcie wypada chociaż w ten sposób się odwdzięczyć.
Wraz z nabyciem AmigaOne X5000 postanowiłem napisać kolejną książkę o AmigaOS 4. Tym razem nie będzie o emulacji, ale o użyciu komputerów serii AmigaOne (i pochodnych) w zastosowaniach dnia codziennego.
Jest to oczywiście eksperyment, gdyż na codzień używam swojego MacBook Air. Tak więc, książka będzie spisem moich doświadczeń w zakresie użytkowania najnowszego systemu Amigi obecnie. Jestem przekonany, że wszystko się uda. Co więcej popularność smartphone i tabletów zdecydowanie to zadanie powinno ułatwić. Uważam, iż da się połączyć te dwa aspekty i uzyskać wygodne i produktywne środowisko pracy.

Linki:

3 komentarze:

 1. Stary, w tekście roi się od błędów językowych i literówek, weź to przepuść przez jakiś słownik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to jest jak się pisze w biegu... część już poprawiłem. Dzięki.

   Usuń